Новини з передової науки

Карбон






Органічна (пластикова) електроніка




Нобелівську премію 2014 року  з хімії забрали американці



        У Стокгольмі оголосили імена лауреатів Нобелівської премії з хімії.
Цього року ними стали троє американських вчених: Мартін Карплюс, Майкл Левітт і Арі Уоршел. Хіміки розробили складні хімічні системи, які дозволяють точно передбачати перебіг хімічних процесів на комп'ютері. Завдяки їхній розробці, фармацевти можуть зрозуміти, як діятимуть їхні нові ліки в організмі людини ще до випробування на тваринах. Крім того, робота Карплюса, Левітта і Уоршела, базована на квантовій хімії, зробила серйозний внесок в розуміння структури і функції молекул в живих клітинах.
Більше читайте тут: http://tsn.ua/nauka_it/nobelivsku-premiyu-z-himiyi-zabrali-amerikanci-314912.html




Уточнено атомні маси 19 елементів таблиці Менделєєва
   
 Вчені уточнили атомні маси елементів періодичної таблиці
Група вчених, що входять до Міжнародного союзу теоретичної і прикладної хімії, затвердила уточнені атомні маси 19 елементів таблиці Менделєєва.
     За словами представника комісії Юріса Мейя, зміни атомних мас малі, проте нові дані все одно вкрай важливі для досліджень у хімії та фізиці.
У природі елементи зазвичай існують у вигляді сумішей із декількох ізотопів, тому в реальності маса елемента відрізняється від маси будь-якого з його ізотопів.
      Атомні маси хімічних елементів, які наводяться в таблиці Менделєєва, розраховуються на основі співвідношення, у якому ізотопи кожного елемента зустрічаються у природі. Внаслідок цього в таблиці з'являється умовна маса елемента.
       Цього року комісія перевизначила маси 19 хімічних елементів, серед них - молібден, торій, алюміній, миш'як.
       Деякі з елементів "додали у вазі", а інші, навпаки, "схудли". Ці зміни дуже малі, і, в цілому, таблиця Менделєєва поважчала на 0,003640021 атомної одиниці маси.

Японські вчені синтезували 113-ий елемент таблиці Менделєєва

Японські вчені синтезували 113-ий елемент таблиці Менделєєва

Японські вчені з фізичного центру RIKEN заявляють, що їм вдалося синтезувати атом 113-го елементу таблиці Менделєєва. Хоча цей елемент було вперше отримано в 2003 році російськими і американськими фізиками в експериментах із синтезу 115-го елемента, але це відкриття ще не було визнано Міжнародним союзом теоретичної і прикладної хімії.
У природі не існує елементів з атомними номерами (числом протонів в ядрі атома) більш як 92, тобто важчих від урану. Більш важкі елементи, наприклад, плутоній, можуть напрацьовуватися в атомних реакторах, а елементи, важчі від 100-го (фермію), можна отримувати тільки на прискорювачах, шляхом бомбардування мішені важкими іонами. При злитті ядер мішені і "снаряда" і виникають ядра нового елемента.З 2003 року японські дослідники намагалися отримати 113-ий елемент, бомбардуючи на прискорювачі мішень з вісмуту-209 пучком іонів цинку-70, розігнаних до однієї десятої швидкості світла і вісмуту.У результаті їм вдалося зафіксувати три ланцюжки розпаду, що відповідали народженню 113-го елементу -23 липня 2004 року, 2 квітня 2005 і 12 серпня 2012 року. Час життя ядра нового елемента склав від 4,9 до 0,3 мілісекунди.Японці вважають, що їхнє відкриття може стати підставою для Міжнародного союзу теоретичної і прикладної хімії визнати їх відкриття. У такому випадку японські вчені вперше в історії отримають право дати назву новому елементу. Однак для визнання вимагається незалежне підтвердження - експеримент мають повторити в іншій лабораторії або в перехресній реакції.

Джерело:http://ua.korrespondent.net/tech/science/1399804-yaponski-vcheni-sintezuvali-113-ij-element-tablici-mendeleeva


Нові елементи таблиці Менделєєва сьогодні офіційно отримають свої назви


Нові елементи таблиці Менделєєва сьогодні офіційно отримають свої назви








У середу, 24 жовтня, відбудеться церемонія присвоєння назв 114-му і 116-му елементам таблиці Менделєєва.

Нові елементи були вперше синтезовані фізиками з підмосковної Дубни.

Елемент під номером 114 був отриманий у 2000 році шляхом бомбардування на циклотроні мішені з плутонію-242 ядрами кальцію-48, а 116-й елемент - в 2004 році в реакції кальцію-48 і кюрію-245.

Експерименти із синтезування цих елементів проводила група вчених Лабораторії ядерних реакцій імені Фльорова Об'єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД) під керівництвом академіка Юрія Оганесяна за участю американських колег з Ліверморської національної лабораторії.

Зазначимо, у травні 2012 року Міжнародний союз теоретичної і прикладної хімії офіційно привласнив назви флеровій і ліверморій 114-му і 116-му елементам таблиці Менделєєва. Елементи отримали назви флеровій (flerovium) і ліверморій (livermorium) відповідно.

За новими елементами також було закріплено позначення Fl і Lv.

У середу в Центральному Будинку вчених РАН відбудеться офіційна церемонія "присвоєння назви". На церемонії будуть присутні учасники експериментів із синтезу нових елементів, також запрошені керівники РАН, представники Міносвіти РФ, влада Москви та Московської області, очікуються гості з мерії міста Лівермора.

Зазначимо, як повідомлялося раніше, у вересні група вчених з Японії заявила, що їм вдалося синтезувати атом 113-го елементу таблиці Менделєєва.

Додамо, що Нобелівську премію з хімії у цьому році присудили американським вченим Роберту Лефковіцу і Брайану Кобілці за вивчення роботи універсальних молекул, які беруть участь у передачі біохімічних сигналів усередині живих клітин. 



До таблиці Менделєєва додали нові елементи 

Вчені змінили таблицю Менделєєва: вона поповнилася елементами №114 і №116, які мають підвищену радіоактивність. До періодичної таблиці Менделєєва офіційно додані нові хімічні елементи під номерами 114 і 116. Поповнення таблиці відбулося майже через 10 років після відкриття нових елементів, після тривалої перевірки регулюючими структурами в сфері хімії та фізики. "Елементи 114 і 116 були відкриті більш 10 років тому групою вчених з Лівермора і Росії. Тепер вони включені до періодичної системи", - повідомила представник Національної лабораторії ім. Лоуренса Лівермора (LLNL) в Каліфорнії Енн Старк. Нові елементи поки що не мають назв. Попередньо їх назвали ununquadium і ununhexium, щоправда, невідомо, чи будуть вони затверджені офіційно. Обидва елементи мають підвищену радіоактивність і в чистому вигляді можуть існувати лише долі секунди, практично миттєво розпадаючись на більш легкі атоми. За минулі роки лабораторії по всьому світу декілька разів заявляли про відкриття нових хімічних елементів, що претендують на позиції 113, 114, 115, 116 та 118 у періодичній таблиці. Робоча група експертів дійшла висновку, що 114 і 116 елементи відповідають всім критеріям, яким мають відповідати елементи для офіційного включення до таблиці. Решта - поки що ні. Процес відкриття нових елементів, не зафіксованих в таблиці Менделєєва, але існування яких було передбачене логікою системи, почався в 1940 році, коли в Університеті Каліфорнії були відкриті нептуній і плутоній. З того часу кожен новий елемент, що відкривається вченими, був ще більш важким, радіоактивним і нестабільним. Проте науковці продовжують сподіватися, що одного разу їм вдасться відкрити більш стійкий елемент, який до того ж матиме корисні властивості.

Вчені винайшли два нових стани води: "щільний" та "рихлий"


Притаманні молекулам води водневі зв'язки обумовлюють існування різних проміжних форм води, не тільки льоду, рідини та пари. Вчені виявили дві форми рідкої води. Фото oede.by Учені з Індії і Італії стверджують, що їм удалося виявити дві форми рідкої води. Існування цих форм було передбачене теоретично, проте виявити їх експериментально поки нікому не вдавалося. У води спостерігається цілий ряд незвичайних фізичних властивостей. Так, на відміну від більшості інших рідин, щільність води при замерзанні зменшується, а не збільшується. Максимальну щільність рідка вода має при чотирьох градусах Цельсія. Якби вода була "стандартною" рідиною, то її щільність була б максимальною при нулі градусів Цельсія, безпосередньо перед переходом в тверду фазу. Особливості води пояснюються наявністю між її молекулами водневих зв'язків. Вони є відносно слабкими, але коли йдеться про великій (точніше, величезному) кількості молекул, вони починають грати істотну роль. У 1992 році група учених під керівництвом Джина Стенлі з університету Бостона в Массачусетсі висловила припущення, що при низьких температурах і високому тиску водневі зв'язки можуть забезпечити існування двох форм води. Перша форма отримала назву рідини низької щільності ("мережа" зв'язаних водневими зв'язками молекул є рихлою), а друга - рідини високої щільності (частина водневих зв'язків розривається, і молекули води "стискуються" щільніше). Між двома формами води можливі фазові переходи, подібні до переходів між твердою і рідкою фазами. Теорія Стенлі і колег пояснювала особливості води саме конкуренцією між двома формами. Свої виводи група зробила лише на підставі комп'ютерної моделі, без експериментального підтвердження. Однією з труднощів, що перешкоджають проведенню дослідів, була неможливість зберегти воду в рідкому стані при потрібній температурі - нижче -75 градусів Цельсія. Автори нової роботи вирішили "замкнути" рідку воду у мікроскопічні кубики з льоду. За допомогою технології електронного парамагнітного резонансу вчені вивчали рухливість молекул води у них при температурі близько -183 градусів Цельсія. Дослідники спостерігали за переміщеннями спеціального зонду, поміщеного у кубиках і не здатного проникати в крижані стінки. "Щільна" фаза води є в'язкішою, відповідно рух зонду в ній повинен сповільнюватися. У "рихлій" фазі він повинен переміщатися швидше. За результатами експериментів учені зробили висновок, що при температурах від -140 до 0 градусів Цельсія у кубиках присутні обидві фази води. При зміні температури співвідношення "щільної" і "рихлої" води змінюється. З висновками нової роботи згодні не всі фахівці. На думку деяких з них, приведених експериментальних даних недостатньо для однозначного затвердження, що у вічках присутні саме вода в різних фазах. Також існує думка, що відмічені авторами зміни в русі зонду пояснюються тим, що під час замерзання вода вивільняє домішки, що містилися в ній (аналогічно тому, як при випарі морської води залишається сіль). Зовсім нещодавно з'явилася робота, автори якої вивчали нові форми твердої води - льоду. Вони змогли отримати його новий тип, який називається XV (п'ятнадцятий з вже відомих).


Новий хімічний елемент отримав ім'я Коперніка 

       Німеччина, 15 липня 2009, 17:30 Друкувати Німецькі вчені нарешті вигадали назву новому хімічному елементу, відкритому ще 13 років тому. Wikipedia Досі робочою назвою "копернікія" було "унунбій" (від латинських цифр "один-один-два") Найбільш важкий елемент періодичної системи Менделєєва під номером 112, відкритий (синтезований) в 1996 році, нарешті отримав власну назву. Група вчених з Інституту дослідженню важких іонів імені Гельмгольца запропонували назвати його "копернікієм", на честь польського астронома Миколи Коперніка, який створив в XVI столітті геліоцентричну картину світу. "Ми хотіли б вшанувати пам'ять видатного ученого, який змінив точку зору людини на світ", - зазначив Сігурд Хофман, голова наукової групи, яка відкрила елемент. Зараз "копернікій" є найважчим з офіційно підтверджених атомів. Затримка з визначенням назви у 13 років була пов'язана з необхідними процедурами в Міжнародному союзі чистої і прикладної хімії. Досі його робочою назвою було "унунбій" (від латинських цифр "один-один-два"). 112-й елемент також пропонувалося назвати "віксхаузій", "гельмгольцій", "венусій", "штрассманій" і "гейзенбергій". Науковому співтовариству дається півроку на обговорення назви, після чого Міжнародний союз теоретичної і прикладної хімії закріпить обране ім'я за даним елементом.



Вчені офіційно затвердили назви для позначення нових хімічних елементів


Міжнародний союз теоретичної і прикладної хімії офіційно затвердив позначення елементів із номерами 110, 111 і 112, повідомляє New Scientist.
Нові хімічні елементи отримали назву: дармштадтій, рентгеній і коперніцій (також поширений варіант копернікій). Офіційні символи нових елементів Ds, Rg та Cn відповідно.
На даний час також іде процес присвоєння назв елементів 114 і 116. Цього місяця представники Міжнародного союзу теоретичної і прикладної хімії офіційно оголосять попередні варіанти імен для цих елементів, після чого у фахівців буде п'ять місяців, щоб представити свої заперечення. Якщо заперечень не буде, то імена будуть затверджені. Після цього почнеться серія формальностей, яка завершиться офіційним прийняттям назв.
Нагадаємо, що хімічні елементи 114 та 116 були внесені в періодичну таблицю Менделєєва у червні цього року.
Джерело:http://ua.korrespondent.net/tech/science/1280819-vcheni-oficijno-zatverdili-nazvi-dlya-poznachennya-novih-himichnih-elementiv

Немає коментарів:

Дописати коментар